Kobieta bada deskę drewnianą pod mikroskopem

Technologia

Start » Technologia

Firma DRYMAR jako jedyna w Polsce posiada patent (uzyskany w 2008 r.) na modyfikację drewna za pomocą amoniaku w stanie lotnym (tzw. wędzenia). Modyfikacja pozwala uzyskać się niespotykane barwy, przypominające kolory drewna egzotycznego. W odróżnieniu od innych firm, które posiadają w ofercie “modyfikację amoniakiem”, firma DRYMAR wykonuje ten proces zapewniając ochronę materiału przed zniekształceniami oraz zniszczeniami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie modyfikować tarcicę nawet o grubości 60mm na całym jej przekroju („na wskroś”). Drewno po procesie wędzenia jest odpowiednio wentylowane aby pozbyć się zapachu amoniaku. W trosce o środowisko, używamy specjalistycznego systemu absorpcji resztek amoniaku.

Drewno przed i po wędzeniu:

Drewno przed wędzeniem amoniakiem Drewno po wędzeniu amoniakiem

Materiał modyfikowany przez nas nie posiada zapachu amoniaku oraz można go wielokrotnie cyklinować, bez obawy utraty barwy.   

Poniżej przedstawiamy wyniki badań wybranych właściwości fizycznych i mechanicznych drewna dębowego, robinii akacjowej oraz modrzewia syberyjskiego modyfikowanego chemicznie amoniakiem i niemodyfikowanego. W wyniku modyfikacji chemicznej amoniakiem:

  1. Wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien wzrasta dla drewna dębowego o 12,6%, robinii akacjowej 18,3%, modrzewia syberyjskiego 10,5%
  2. Wytrzymałość na ściskanie w kierunku stycznym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 8,9%,
    modrzewia syberyjskiego o 7,1%
  3. Wytrzymałość na ściskanie w kierunku promieniowym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 13,2% oraz spada dla drewna modrzewia syberyjskiego o 5,5%. 
  4. Wytrzymałość na zginanie statyczne wzrosła dla drewna dębowego o 13%, robinii akacjowej o 4,6% oraz modrzewie syberyjskiego o 4,3%.
  5. Moduł sprężystości przy zginaniu statycznym wzrasta dla drewna dębowego o 5,9%, natomiast dla robinii akacjowej spada o 12,2% oraz o 2,9% dla modrzewia syberyjskiego.
  6. Twardość dla drewna dębowego o 19%, robinii akacjowej o 14,2% a modrzewia syberyjskiego o 22,5%.
  7. Barwa drewna zmienia się w bardzo dużym stopniu (wyraźne odchylenie), najbardziej zmienia się w przypadku drewna robinii akacjowej, następnie dębowego oraz modrzewia syberyjskiego.

Przeprowadzone badania:

Kolorystyka Select:

Kolorystyka Rustic: