Właściwości drewna wędzonego

Badania wybranych właściwości fizycznych i mechanicznych drewna dębowego, robinii akacjowej oraz modrzewia syberyjskiego modyfikowanego chemicznie amoniakiem i niemodyfikowanego prowadzą do następujących wniosków:

W wyniku modyfikacji chemicznej amoniakiem:

1. Wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien wzrasta dla drewna dębowego o 12,6%, robinii akacjowej 18,3%, modrzewia syberyjskiego 10,5%

2. Wytrzymałość na ściskanie w kierunku stycznym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 8,9%,
modrzewia syberyjskiego o 7,1%

3. Wytrzymałość na ściskanie w kierunku promieniowym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 13,2% oraz spada dla drewna modrzewia syberyjskiego o 5,5%. 

4. Wytrzymałość na zginanie statyczne wzrosła dla drewna dębowego o 13%, robinii akacjowej o 4,6% oraz modrzewie syberyjskiego o 4,3%.

5. Moduł sprężystości przy zginaniu statycznym wzrasta dla drewna dębowego o 5,9%, natomiast dla robinii akacjowej spada o 12,2% oraz o 2,9% dla modrzewia syberyjskiego.

6. Twardość dla drewna dębowego o 19%, robinii akacjowej o 14,2% a modrzewia syberyjskiego o 22,5%.

7. Barwa drewna zmienia się w bardzo dużym stopniu (wyraźne odchylenie), najbardziej zmienia się w przypadku drewna robinii akacjowej, następnie dębowego oraz modrzewia syberyjskiego.

 

Przeprowadzone badania:

FaLang translation system by Faboba